Святвечір

05.01.2018 13:44

Вітаємо всіх з Різдвом Христовим!

Це свято завжди було одним із найшановніших в Україні. З ним пов’язано багато цікавих, яскравих традицій.

Православне Різдво ми святкуємо 7 січня. Молодь у ніч перед Різдвом ходить по дворах із піснями – колядками, які пройшли до нас через сотню років. Вони несуть радісну вість про те, що Син Божий народився.

Всім відома історія про те, як це відбулося.  Римський імператор оголосив перепис усього народу Іудеї: кожна людина мала записатися у тому місці, звідки родом. У цей час Пресвята Діва та її чоловік  Йосип прийшли до Віфлеєма, бо їхній рід походив звідти. Однак вони не знайшли вільного місця, щоб переночувати, тому зупинилися на нічліг  у вертепі. У вапнярній печері, де знаходилося стійло худоби, серед сіна і соломи, у холодну зимову ніч народилася Боголюдина.В цей час перед віфлеємськими вівчарями, які охороняли  отару, з’явився Ангел і сповістив про велику радість – Різдво Спасителя. Вівчарі відразу прийшли до печери, щоб вклонитися Новонародженому. Тоді ж зірка сповістила мудрецям – волхвам про народження Спасителя світу. І  вони йшли до Віфлеєма, а зірка вказувала їм шлях. Увійшовши до печери, де лежало Немовля, волхви поклонилися Йому і піднесли дари: золото, ладан й смирну.

Вечір напередодні Різдва так і називається – Святвечір. Цього дня уся родина з самого раночку готується до свята.  Вони прибирали, готували страви на два дня, адже у Різдво нічого робити не можна. Навіть найбідніші люди стягувалися у цей день на багате частування. Страви разом з кутею ставили на Покутті на скатертину під якою сіно, що його потім віддадуть худобі. На Покутті стоїть також Дідух – сніп житній – прадавній символ урожаю минулорічного й майбутнього. За стіл до Святої Вечері сідають з першою зіркою, першою сходить і яскраво сяє Венера. На Святвечір збиралася за столом уся родина. Якщо кого не було, йому клали ложку і згадували добрим словом. Святвечір завершував зимовий піст Пилипівку, тому дванадцять обов’язкових страв на столі були пісними: кутя, пісний борщ, пиріжки або вареники з капустою ( картоплею, маком, вареними грушами чи яблуками), смажена риба чи холодець з риби, тушкована капуста з грибами, вушка з грибами, хрін, узвар. Усі компоненти куті  знаменували продовження роду, родючість, добробут, багатство. Господар кутею запрошує тричі на вечерю  мороза, вовка. Потім каже: «Не йдеш? То ж не ходи до нас скотину морозити (їсти)!». Господар підкидає ложку куті до стелі і старається, щоб більше зерен пристало – тоді бджоли будуть роїтися і курчата водитися. Дівчата у передріздвяний вечір ворожать на женихів. Дітлахи носять вечерю  бабці – бранці, хрещеним батькам.

Наступного дня, на Різдво розговлялися  святковими, не пісними стравами.

Різдво припадає на важливу календарну пору – період зимового сонцестояння, що його в цілому світі святкують як важливу подію: перемогу світла над пітьмою, добра над злом. Тож зичимо всім добра, миру і злагоди, щастя і багатства вашим родинам!

А якщо ви хочете більше дізнатися про різдвяні традиції, пропонуємо прочитати ці книги.